Co zabrać w góry?

Co zabrać w góry?

Artykuł Miesiąca

Kilkudniowy wypad w góry czy dłuższy urlop w Tatrach, Beskidach lub Karkonoszach wymagają odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli planujecie przemierzać turystyczne szlaki. Pamiętajcie bowiem, że pogoda w górach jest kapryśna i to, że na termometrze mamy +30 stopni nie oznacza, że taka temperatura będzie na szczycie góry, na którą się wybieracie. O co trzeba zadbać, planując urlop?

Wyposażenie podstawowe

Zapewne znacie liczne historie, które pokazują niefrasobliwych turystów, wybierających się w góry w klapkach, sandałach czy w zbyt lekkim ubraniu. Tego rodzaju nieodpowiedzialność kończy się zwykle źle – w najlepszym przypadku przeziębieniem czy stłuczeniem kończyn. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, zadbajcie o profesjonalne wyposażenie, do którego należą przede wszystkim buty. Muszą zapewniać stabilizację stopy, a jednocześnie minimalizować ryzyko poślizgnięcia się na kamieniach czy oblodzonej powierzchni.

Wybór butów, szczególnie dziś, nie jest trudny. Wystarczy odwiedzić jeden ze specjalistycznych sklepów sportowych, by kupić model idealnie dopasowany do górskich aktywności. Nie inaczej powinniście postąpić ze spodniami czy bluzą, które też nie mogą być przypadkowe. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed niską temperaturą, wiatrem, opadami, ale jednocześnie zapewnienie właściwej wentylacji ciała i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Mimo że profesjonalny ekwipunek górski nie należy do najtańszych, warto zainwestować nieco większą kwotę, w czym pomoże pożyczka pozabankowa, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed kapryśną aurą.

Sprzęt

Oprócz ubrań nie zapomnijcie o sprzęcie elektronicznym. Ma on ogromne znaczenie, gdy zamierzacie poruszać się niebezpiecznymi trasami. Wówczas najlepiej zadbać o nawigację przystosowaną do pracy w trudnych warunkach, a także specjalnie laminowane mapy szlaków, które – w razie niespodziewanej awarii urządzeń nawigujących – pozwolą wam trafić do najbliższego schroniska. Istotnym elementem wyposażenia jest także latarka lub inne przenośne źródło światła.

Osobom chcącym uwiecznić swoje górskie przygody polecamy zabranie nie tylko aparatu fotograficznego, ale także zapasu akumulatorów i kart pamięci. Przyda się również pojemny powerbank, który zapewni dodatkową energię wszystkim urządzeniom elektronicznym. Czy coś więcej powinno znaleźć się w plecaku? Wszystko zależy od was – a konkretnie od celu podróży oraz długości wyprawy. Jednej rzeczy natomiast nie możecie zapomnieć zabrać ze sobą. Jest nią zdrowy rozsądek. Przed górami należy czuć respekt, aby bezpiecznie przemierzyć zaplanowane trasy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments