Ile kosztuje pogrzeb w Szczecinie? Sprawdzamy

Ile kosztuje pogrzeb w Szczecinie? Sprawdzamy

Prasóweczki

Aktualna sytuacja ekonomiczna wymusza na większości przedsiębiorstw cięcia kosztów. Jednak w przypadku branży funeralnej nie chodzi tylko o usprawnienie własnej działalności, lecz przede wszystkim o ochronę kieszeni pogrążonego w żałobie Klienta i przedstawienie tańszej oferty. Kiedy wszystko drożeje, rosną również ceny pogrzebów. Ile kosztuje pogrzeb? Jak w każdej branży, odpowiedź brzmi „to zależy”. Przede wszystkim od tego, jaki zakład pogrzebowy organizuje uroczystość.

Usługi pogrzebowe, a uwarunkowania lokalne

Największy cmentarz w Polsce znajduje się w Szczecinie. Zajmuje powierzchnię ponad 170 ha, jego bramy wychodzą na trzy różne dzielnice miasta. Nekropolia ta jest trzecia co do wielkości w Europie. Obok organizacji pochówków ważną częścią oferty szczecińskich zakładów pogrzebowych jest między innymi usługa opieki nad grobami. Jednak rozmiary obsługiwanego cmentarz powodują, że firmy organizujące pogrzeby w Szczecinie działają w warunkach ponadprzeciętnej konkurencji, co wymusza większą dbałość o jakość usług i poleganie na rozwiązaniach niosących ulgę w żałobie nie tylko w sensie emocjonalnym lecz również finansowym. Co to znaczy?

Tani pogrzeb w Szczecinie według statystyk

Zasiłek pogrzebowy z ZUS od wielu lat wynosi 4 tys. zł. Niektóre zakłady pogrzebowe deklarują, że są w stanie zorganizować uroczystość nie przekraczając tej kwoty, inne wskazują że zasiłek wyznacza średnią cenę pochówku, ponieważ da się to załatwić taniej. Nie patrząc jednak na kwestie zasiłkowe, statystycznie coraz częściej wydatki związane z pogrzebem w Szczecinie przekraczają pułap 7 tys. zł. Ale to i tak przy założeniu, że śmierć nie nastąpiła z powodu koronawirusa, a na konsolacji będzie mniej niż dwadzieścia osób. Część rodzin zapożycza się więc, by pokryć koszty pogrzebu, inne żądają np. tańszych zamienników, stąd zalew polskiego rynku tanimi i niestety wadliwie wykonanymi trumnami z Chin. Cena trumny jest ważną częścią cennika funeralnego, toteż pytając „ile powinien kosztować pogrzeb?” warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na tę właśnie sprawę.

Ile powinien kosztować pogrzeb w Szczecinie – kwestia jakości trumny

Koszt trumny zależy od materiału z jakiego została wykonana i od jakości wykonania. Uśredniona cena trumny sosnowej to przedział od 750 – 1 000 zł. Jak można się domyślić, podajemy cenę uśrednioną ponieważ przy bogatszym zdobieniu, albo zmianach jakichś detali (np. uchwytów) koszt będzie wyższy. Ale znacznie wyższym wydatkiem będzie wybór trumny dębowej. Takie rozwiązanie w dobrej jakości wykonania to przedział od 2 900 – 3 800 zł. Kolejnym punktem na liście kosztów pogrzebu, jest przygotowanie ciała do nabożeństwa w kaplicy i do pochówku. Jeśli w planie jest wystawienie ciała przed pogrzebem, wówczas zakład pogrzebowy może przygotować odpowiednie ubranie, umyć ciało, nałożyć wskazany strój (nowy, albo dostarczony przez żałobników), wykonać czesanie oraz makijaż. Tu o stawce rozmawia się wychodząc od przedziału od 240 – 350 zł. Jeśli ciało ma zostać odziane w nowo kupiony strój, wówczas mówimy o dodatkowym wydatku.

Koszty pogrzebu w Szczecinie – przechowanie ciała

Kolejny punkt na liście odpowiedzi na pytanie ile kosztuje pogrzeb to kwestia przechowania ciała w chłodni. Zależy ona od tego, czy zmarła osoba była ubezpieczona, czy nie. W przypadku braku ubezpieczenia, płacimy za każdy kolejny dzień przechowania. Większość zakładów pogrzebowych ma własne przechowalnie, pamiętajmy jednak że sprawdzamy Szczecin – w innych miastach sytuacja może być nieco inna. Na przykład z mniejszych miejscowościach firmy organizujące pogrzeby korzystają z chłodni szpitalnych, nierzadko nielegalnie i bez wiedzy administracji placówki, co ma wpływ na cenę. Ale w normalnych okolicznościach przechowanie ciała to od 80 do 110 złotych za pierwsze 48 godzin. W ofertach domów pogrzebowych zakładających przechowanie ciała do 3 dni, lub więcej, koszt będzie wyższy.

Koszty pogrzebu a organizacja ogólna uroczystości

Warto zauważyć, że próbując odpowiedzieć na pytanie ile powinien kosztować pogrzeb analizujemy pochówek w formie tradycyjnej. Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku kremacji. Cena kremacji to zwykle przedział od 600 – 800 zł, który zależy od lokalizacji krematorium, a jak wiemy nie wszystkie cmentarze w Polsce są w nie wyposażone dlatego uroczystość kremacji w centrum dużego miasta, np. Warszawy może być znacznie droższa. Kolejnym punktem jeśli chodzi o wyszczególnione koszty pogrzebu to ogólna organizacja spraw związanych z pochówkiem. W tej dziedzinie zakłady pogrzebowe świadczą usługi kompleksowe, co jest możliwe wyłącznie dzięki doświadczeniu i znajomości procedur administracyjnych. Co składa się na ten punkt dokładnie? Przewiezienie trumny z ciałem, przenoszenie w kościele, przewóz na cmentarz oraz opuszczenie trumny wraz z zasypaniem mogiły. Zbiorczy koszt tych wszystkich operacji to około 2 tys. zł, pamiętajmy jednak że Szczecin jest miastem specyficznym, a tutejsze zakłady pogrzebowe działają w warunkach intensywnej konkurencji. W większych miastach kwota może przekroczyć 2,2 tys. zł, a w niektórych rejonach Warszawy koszty mogą się okazać znacznie wyższe.

Tani pogrzeb a kwestie oprawy

Ogólna cena pogrzebu może zostać powiększona o wynajęcie oprawy muzycznej, co w Szczecinie nie należy do rzadkości. Średnia stawka dla muzyków na ogół mieści się w widełkach 400 – 600 zł. W małych miejscowościach cennik może być niższy. Osobnym rozdziałem są pochówki wyznaniowe. Jest tak ponieważ na koszty pogrzebu składa się dodatkowo opłata za mszę i dodatkowe opłaty kancelaryjne. Tu cennik zależy od parafii, czyli wszędzie może być inaczej, jednak na ogół większe parafie działające w dużych miastach żądają większej stawki za prace kancelaryjne i odprawienie nabożeństwa. Ile wynosi średnia cena mszy pogrzebowej? Jak wspomnieliśmy, każda parafia ustala to indywidualnie. Jednak ujmując rzecz statystycznie, średnia stawka za nabożeństwo to przedział od 600 – 850 zł. Z kolei opłaty kancelaryjne to od 300 do 450 zł.

Koszty pogrzebu – kwestie ostateczne

Z powyższych wyszczególnień wynika ogólna odpowiedź na pytanie ile powinien kosztować pogrzeb. Warto jednak do kosztów ostatecznych doliczyć wykonanie nagrobka. Niezależnie od tego, czy zgłosimy się do zakładu kamieniarskiego, czy skorzystamy z oferty kamieniarzy zatrudnionych przez zakład pogrzebowy organizujący dla nas uroczystość, cennik usług kamieniarskich zależy od rozmiaru nagrobka i materiału z jakiego zostanie wykonany. Cena pojedynczego nagrobka to około 5 tys. zł., bierzemy jednak pod uwagę stawkę uśrednioną za granitową mogiłę z niewielką ilością zdobień, w nowoczesnym kształcie i dobrej jakości wykonania. Mogiła podwójna będzie już droższa, czyli za większy nagrobek płaci się aktualnie od 6.5 do 7,5 tys. zł. Nagrobek z granitu impali jako lepszego gatunku granitu może już kosztować ponad 8 tys. Na co należy uważać? Granit wytrzyma lata, jeśli będzie odpowiednio wyszlifowany. Zdarzają się jednak przypadki sprowadzania tańszego kamienia z Chin, gdzie zbija się koszty przez nasączanie granitu środkami chemicznymi. Jeśli po kilku latach oddziaływania atmosferycznego na nagrobek pojawią się na jego powierzchni dziwne plamy, może to świadczyć, że kamień został sprowadzony z Azji.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments