Jak dbać o kamień naturalny, by zawsze wyglądał pięknie i elegancko?

Jak dbać o kamień naturalny, by zawsze wyglądał pięknie i elegancko?

Polecane portale Prasówki

Kamień naturalny wykorzystywany jest nie tylko do aranżacji ogrodów, ale coraz częściej także do aranżacji wnętrz. Dużą popularnością cieszą się kamienne blaty, zlewy, umywalki, posadzki. Kamień dekoracyjny wykorzystywany jest jako okładzina ścienna zamiast tradycyjnych płytek. Jak właściwie pielęgnować kamień naturalny, by przez długie lata zachował swój pierwotny wygląd?

Kamień kamieniowi nierówny

Oczywiście nie chodzi o to, który jest lepszy, ale o jego właściwości, które determinują sposób czyszczenia i pielęgnacji. Kamienie naturalne dzielimy na dwie grupy:

– kamienie krzemionkowe,
– kamienie wapienne.

Kamienie krzemionkowe zawierają w swoim składzie krzemionkę i kwarc. Odznaczają się dużą twardością i łatwością w czyszczeniu. Do kamieni krzemionkowych zaliczamy granit, łupek, piaskowiec i kwarcyt.

Kamienie wapienne są znacznie miększe, ich głównym składnikiem jest węglan wapnia. Do tej grupy należą marmur, wapień, trawertyn oraz onyks.

W przypadku zakupu nowych artykułów zawsze od producenta mamy informację o rodzaju kamienia, z którego został wykonany. Czasami jednak kamienne blaty znajdują się już w wynajmowanym mieszkaniu lub kupionym na rynku wtórnym i nie wiemy z jakiego rodzaju kamienia zostały wykonane. Można jednak łatwo sprawdzić to domowym sposobem. Wystarczy wylać na blat kilka kropel octu. Na kamieniu wapiennym pojawią się bąbelki, na kamieniu krzemionkowym nie wystąpi żadna reakcja. Dlaczego jest to ważne?

Preparaty do czyszczenia i pielęgnacji kamienia

Chemia kamieniarska to bardzo szeroki wybór preparatów do impregnacji, czyszczenia i pielęgnacji kamienia. Ich odpowiedni dobór ma decydujący wpływ na osiągane efekty i wygląd kamienia. Wybierając środki chemiczne należy zwracać uwagę, do jakiego rodzaju kamienia są przeznaczone, jaki rodzaj zabrudzeń usuwają oraz czy można je stosować w domu, czy na zewnątrz.

Preparaty do zastosowania domowego nie mogą być toksyczne, muszą być całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Jak pielęgnować kamień?

Kamień wrażliwy jest na działanie wody, tłuszczu i kwasów, dlatego pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jego impregnacja przy pomocy odpowiednich preparatów, która zabezpiecza przed plamami. Impregnację należy powtarzać co roku.

Do codziennej pielęgnacji kamienia wystarczy miękka szmatka oraz delikatny płyn do mycia naczyń. Kamień zawsze należy wycierać do sucha. Do usuwania plam po tłuszczu, kwasach służy odpowiednio dobrana chemia kamieniarska. Wiele preparatów ma charakter uniwersalny, usuwają plamy różnego pochodzenia.

Zupełnie innej pielęgnacji wymaga kamień na elewacji lub podjeździe. Do bieżącego czyszczenia najlepiej używać myjki ciśnieniowej. W miejscach zacienionych i wilgotnych największym problemem są zanieczyszczenia organiczne (mchy, glony, porosty), które można usunąć ręcznie lub znacznie szybciej za pomocą specjalnych środków.

Używając preparatów chemii kamieniarskiej zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, można także wykonać próbkę w mało widocznym miejscu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments