Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Prasówki

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze zaś jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym więcej możesz przeczytać w ostatnim artykule), a oraz o potężnych, kontrolowanych także przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco i własnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne starzy i nadal są najwięksi gracze na zbytu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się spośród obecnego zbytu zaś ich Standard Oil, które stało podzielone na niższe spółki, wśród jakich jest ponad Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy to światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (a ich rozwój został zmniejszony z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w nowym etapie Azerbejdżan oraz dużo różnych. Działanie tak potężnych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą żyć i inwestorzy indywidualni. Absolutnie nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bowiem nie maja do niej dostępu, tylko mogą zarabiać oczekując na współczesnym zbycie za pomocą różnego sposobie instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, oczywiście jak choć w przypadku złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest za tania w sądzie do bliskiej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w pełnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli nieco więcej dolara za litr paliwa. To nazywa, iż w przypadku wzrostu cen paliwa (na starym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszelki miany litr paliwa, lub w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu i ofert kupna i sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak małych kwotach). To prowadzi, że inwestowanie w fizyczną ropę naftową z artykułu widzenia inwestora jednego jest ciężkie, a nawet jeśli jakimś sposobem możliwe byłoby, więc również właśnie inwestycja taka byłaby wystarczająco nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z poradą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to zapomniał ze względu na ciężar. Charakteryzuje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wyróżniana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową dzieli się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyk siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyk siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na budowa parafiny cechuje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowa żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie znajduje się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najprostsze na placach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana i jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i wielkości siarki na okresie 0,24% – jest wtedy ropa bardzo szerokiej klas, z której kupuje się największą zawartość benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych położonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która pompowana jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, spieszących się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje wtedy ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z kolei średnią ważoną cen ropy wydawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Jednym spośród najciekawszych systemów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów finansowych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich więcej możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie istotną wartością inwestowania w ETF-y z ekspozycją na targ ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, dlatego są one notowane na najzdrowszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zaczerpnąć z dźwigni finansowej, co zezwala na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje możliwość korzystania tylko na wzrostach (chyba, iż będziemy wymieniać swoją popularność ze częstych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to a będzie wymagać silniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna zawsze wziąć spośród obecnego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym otrzymamy wstęp do indywidualnego z najzdrowszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i drogi na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe oraz drogi na czarne złoto. Trudno jest wtedy nowy instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy, choćbyśmy bardzo wybierali je odkryć. Na wesele giełda zatem nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede ludziom nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można nabyć na drugich giełdach, także za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub albo w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby uzyskać certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych grających na lokalnym rynku, a można je nabyć wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy zawsze pamiętać, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą stawką za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a także tworzą one przed inwestorem o moc większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo jasne i najbardziej dostępne w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich więcej możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których ceną pierwszą jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Pewno jest wtedy najprostsza, największa i niepowtarzalna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są jeszcze bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto natomiast mieć na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji działań są bardzo zróżnicowane, zaś w klubu spośród ostatnim przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest miłym sprzętem do prawidłowej gier w złym czy średnim terminie, jednak z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania naszego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy zdrowe i coraz to znakomitsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz wszelkiego innego, co podgrzewa atmosferę i czym oddychamy w szybszych miastach), a też postęp na zbytu pojazdów elektrycznych dodatkowo (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż typy denerwowali się, że ropa się zrobi i będzie temat, a teraz objawia się, że ropa nigdy się nie kończy, natomiast jej czas gdy daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to dokładnie spekulacyjna przesada, to jednak kierunek ruchu jest solidarny spośród ostatnim, co liczy ten rynek że także w obecnym półwieczu. Bolesny koniec.

To rezultat tego tekstu, ale dopiero początek Twojej przygody z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze wiemy, kiedy Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny to najzdrowszy wyjście, aby sprawdzić zdobytą informację w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments