Wizyta w muzeum regionalnym jest najlepszym sposobem na to, by poznać daną miejscowość i jej okolicę – ich dzieje oraz kulturę. Nic dziwnego, że muzea regionalne, których ekspozycja skoncentrowana jest na konkretnej, lokalnej problematyce, cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Zgromadzone w takich placówkach zbiory są świetną pamiątką po dawnych mieszkańcach odwiedzanego regionu i pozwalają lepiej zrozumieć współczesne oblicze wybranych ziem polskich.
Limanowa – Dwór Marsów i jego skarby
Jedno z ciekawszych muzeów, które skoncentrowało się na tematyce regionalnej, można znaleźć w Limanowej. Działające tu od 1970 roku Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, urządzone w dawnym Dworze Marsów, może pochwalić się cennymi eksponatami oraz dużym dorobkiem w zakresie promowania miejscowej kultury.
Co warto wiedzieć na temat tego muzeum?
Na uwagę zasługuje już sama siedziba muzeum. To jeden z ciekawszych polskich dworków wzniesionych w dawnych czasach na terenie Małopolski. Swego czasu dworek ten był ważnym centrum administracyjnym, z którego też zarządzano sporym majątkiem. Choć swój obecny wygląd ta niewielka budowla zawdzięcza gruntownej przebudowie z przełomu XIX i XX wieku, historia dworku jest znacznie dłuższa. Jego początków można szukać już w XV wieku. Aż do końca II wojny światowej właścicielami dworu byli panowie, których własnością było i miasto Limanowa. Z licznych rodów, którym dane było mieszkać w tym miejscu, na uwagę zasługują Słupscy – pierwsi właściciele.
Po nich w dworku osiedlili się Jordanowie, którym też Limanowa zawdzięcza swój pomyślny rozwój. To właśnie w okresie ich rządów na tym terenie Limanowa uzyskała prawa miejskie i stała się ważnym ośrodkiem w tej części Małopolski. Pod koniec XIX wieku właścicielami dworu stali się ci, którzy do dnia dzisiejszego swym nazwiskiem patronują budynkowi i mieszczącej się w niej placówce. To Marsowie, których działalność na trwałe zapisała się na kartach lokalnej historii. Ta szlachecka rodzina miała ogromny wpływ na rozwój miasta, zaś pod ich rządami rozwijała się lokalna kultura, oświata oraz gospodarka. W czasach Zygmunta Marsa dwór w Limanowej uważany był za jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych w tym regionie, zaś nadzorowany przez niego browar odgrywał ważną rolę w lokalnej gospodarce. Dawny browar, który został przez Marsów przejęty od miejscowego Żyda w latach 60-tych XIX stulecia jest dziś siedzibą Starostwa Limanowskiego.
Najważniejszą pamiątką po Marsach jest jednak ich dwór, dziś mieszczący w swych wnętrzach ciekawe zbiory związane z regionem limanowskim. Sam dwór to typowa, parterowa budowla nakryta łamanym dachem, która niegdyś otoczona była rozległym parkiem. To dzisiejszy park miejski. Wokół dworu istniały również budynki gospodarcze oraz stajnie i browar.
W dawnym dworze od czterdziestu lat działa Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Jego zbiory zasługują na uwagę, gdyż dzięki nim można doskonale zapoznać się z historią i kulturą okolic Limanowej.
Zbiory muzeum są prezentowane w dwóch działach: Etnograficznym oraz Artystyczno – Historycznym. Muzeum może się pochwalić również ciekawą biblioteką naukową, dzięki której może gromadzić wszelkie publikacje i wydawnictwa związane z miastem i jego okolicą.