Maszyny do czyszczenia suchym lodem

Maszyny do czyszczenia suchym lodem

Artykuł Miesiąca

Rozwój technologii spowodował nowe możliwości ułatwiające i czyniące pracę szybszą i skuteczniejszą. Jednym z wielu udogodnień jakie pojawiło się w ostatnim czasie, dotyczy czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Z maszynami serii IBL przeznaczonymi do czyszczenia suchym lodem jest to możliwe.

Maszyny do czyszczenia suchym lodem

Intelblast IBLmini – maszyna ta charakteryzuje się niewielkimi jak na ten rodzaj sprzętu gabarytami. Wybór jej pozwala uzyskać duże korzyści, przy dość małej inwestycji. Do jej zalet można zaliczyć również łatwość w transporcie, manewrowaniu i przechowywaniu. Sprzęt ten wazy zaledwie 29 kg, przy wymiarach 550 x 480 x 895 milimetrów. Wymiary te stwarzają możliwość przewożenia urządzenia samochodem lub wygodnego przechowywania nawet w mniejszym pomieszczeniu. Wyposażona jest w kołka i uchwyt do węża strumieniowego.

Dane techniczne maszyny IBLmini prezentują się w następujący sposób.

 • Jej wysokość przy najniższym położeniu rączki wynosi 610 mm.
 • Jej wysokość przy najwyższym położeniu rączki wynosi 895 mm.
 • Szerokość to 480 mm
 • Głębokość 550 mm
 • Waga urządzenia wynosi 29 kg
 • Zbiornik na suchy lód może pomieścić do 8 kg ładunku
 • Zużycie suchego lodu wynosi od 10 do 30 kg na godzinę
 • Wymagania dotyczące powietrza to od 2 do 12 barów
 • Wielkość suchego lodu przy dyszy o wymiarach 3 mm to 2,2 mm lub mniej
 • Wielkość suchego lodu przy dyszy o wymiarach 5 mm to 3,0 mm lub mniej

Aby praca urządzenia była właściwa należy spełnić pewne wymagania do powietrza. Niewątpliwym atutem powyższej maszyny jest to, że zaprojektowano ją tak, aby mogła pracować z kompresorami o niedużej wydajności. W większości fabryk oraz zakładów produkcyjnych można znaleźć sprężarki generujące 7 barów oraz objętość powietrza od 500 do 3000 litrów na minutę. Maszyna IBLmini rekomendowana jest szczególnie firmom, które zamierzają czyścić powierzchnie i małe części, korzystając z kompresorów o małej mocy.

Praca urządzenia podczas wykonywana czyszczenia, generuje około 75dB poziomu hałasu, więc można się nią zajmować nawet bez ochrony narządu słuchu.

Dysze w tym urządzeniu mogą mieć szerokość 3 i 5 mm. Przeznaczone są do niskiego przepływu powietrza. IBLmini posiada lekkiego 3 metrowego węża strumieniowego. Pozwala to na wygodne i proste operowanie strumieniem. Najbardziej optymalną skuteczność czyszczenia z użyciem powietrza wynoszącego poniżej 1000 l na minutę, należy użyć dyszy o 3 mm. Granulat natomiast powinien posiadać wymiary 2,2 mm. Jeżeli zamierzeniem jest zastosowanie peletu suchego lodu o średnicy 3 mm, wtedy wykorzystać należy dyszę o szerokości wynoszącej 5 mm.

Warto jeszcze zauważyć, że zużycie suchego lodu da się kontrolować. Jego regulacja pozwala na wykorzystanie od 10 do 30 kg na godzinę. Ciśnienie strumienia wystrzeliwanego strumienia można dostosować w zależności od potrzeb w graniach od 2 do 12 barów.

Solidne urządzenia od najlepszego producenta

Maszyna IBL3000 – to urządzenie uniwersalne, które wyróżnia się dużą mocą. Została zaprojektowana i wykonana w bliskiej współpracy z Klientem, który wykazywał specjalne zapotrzebowanie na wykorzystanie technologii czyszczenia suchym lodem w trudniejszych warunkach. To co cechuje maszynę do rozmiar, wytrzymałość oraz prostota. To na te atuty postawiono przy produkcji urządzenia.

Cechuje się dużą łatwością przemieszczania. Możliwe jest zbliżenie się do punktu czyszczenia, dzięki czemu stwarza się rozwiązanie pracy z krótszymi wężami strumieniowymi.

Właściwości techniczne:

 • Ciśnienie robocze maszyny wynosi od 2 do 16 barów
 • Zużycie suchego lodu wynosi od 25 do 90 kg na godzinę, standardowe zużycie wynosi od 30 do 40 kg na godzinę
 • Zużycie powietrza oscyluje w granicach 2,5 do 7,5 m3 na minutę
 • Zasobnik na suchy lód mieści 25 kg
 • Szerokość maszyny wynosi 400 mm
 • Wysokość 1120 mm
 • Długość 780 mm
 • A waga wynosi 80 kg

Obsługiwanie i przenoszenie maszyny należy do prostych i intuicyjnych. Zaprojektowana została tak, aby możliwie łatwo było uniknąć uszkodzeń. Elementy zostały wykonane w taki sposób, aby nie odstawały daleko od maszyny. Części natomiast umieszczone są za rękojeściami z tyłu maszyny.

Nowoczesna i sprawdzona technologia

Maszyna IBL4000

Czyszczarka tego rodzaju oparta jest na najnowszej technologii i pozwala skutecznie pozbywać się nawet trudnych zabrudzeń. Posiada wbudowany mikroprzełącznik pozwalający włączać ją i wyłączać. W urządzeniu tym zainstalowany jest najtrwalszy pistolet do suchego lodu, dostępny na rynku. Wszystko to sprawia, że podczas pracy nie potrzeba tracić czasu na robienie przestojów, aby naprawić złącza lub okablowanie.

Dane techniczne:

 • Wysokość wynosi 1110 mm
 • Szerokość wynosi 540 mm
 • Długość wynosi 780 mm
 • Waga maszyny to 93 kg
 • W zbiorniku można zmieścić 25 kg suchego lodu
 • Maszyna zużywa do 25 do 90 kg na godzinę
 • Zapotrzebowanie na sprężone powietrze wynosi od 2 do 16 barów

Aby maszyna działała prawidłowo niezbędne jest wyregulowanie ciśnienia. Dotyczy to szczególnie czujników i innych wrażliwych elementów. Maszyna zaopatrzona jest w system zdalnego sterowania. Pozwala to w prosty sposób ją obsługiwać. Regulowany wsad na suchy lód, stwarza możliwość idealnego sprzątania, ale również zaplanowanie optymalnego zużycia suchego lodu. Dzięki temu zachodzi oszczędność materiałów eksploatacyjnych.

Sterowanie powietrzem

Maszyna, o której mowa wyposażona jest w części kontroli powietrza od firny Festo. Gwarantuje to długotrwałą żywotność oraz niezawodność urządzenia. Powietrze, które pochodzi ze sprężarki może zawierać jakiegoś rodzaju zanieczyszczenia. Maszyna do czyszczenia suchym lodem IBL4000 umożliwia bezproblemową pracę nawet przy wspomnianych zanieczyszczeniach. Warto jednak zadbać o czyste i suche powietrze, aby efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący.

Potężne i lekkie dysze o różnych wymiarach

Maszyna IBL4000 dostępna jest wraz z potężną i lekką dyszą wykonaną z aluminium IBL TFT500 z trzema wkładkami do wyboru, o zróżnicowanych wymiarach. Wynoszą one odpowiednio 4,5,6,7,8,9,10 mm. Ich długość oraz specyfika konstrukcji czynią je najbardziej agresywnymi dyszami znajdującymi się na rynku. Stosując je razem z wkładkami możliwy jest wybór właściwej konfiguracji, która będzie zgodna z dostępnym przepływem powietrza. Znajdująca się w zestawie dysza IBL T100 pozwala wykonywać manewry nawet w ciasnych przestrzeniach. Dysze w wymienionych rozmiarach należą do standardowego wyposażenia zestawu z urządzeniem.

Maszyna została tak zaprojektowana, aby w zintegrowanej skrzynce można było przechowywać pistolety, dysze i inne elementy. W ten sposób będą one zabezpieczone i zorganizowane, tak aby były gotowe do pracy. Nie potrzeba nosić ze sobą dodatkowych skrzynek oraz części i narzędzi.

W skład zestawu wyposażeniowego maszyny IBL4000 wchodzą również węże do wyboru. Może to być na przykład wąż 1 cal PU lub wąż wykonany z kauczuku silikonowego dla max. mocy (7 lub 10 metrów), wąż ¾ cala PU lub wąż z kauczuku silikonowego dla elastyczności (7 lub 10m).

Czyszczenie suchym lodem – opłacalna metoda

Maszyna IBLABRASIVE

Urządzenie o nazwie IBLABRASIVE to również maszyna przeznaczona do czyszczenia suchym lodem. Model ten jest sterowany powietrzem, a dzięki połączeniu sprężarki z silnikiem wysokoprężnym, nie ma potrzeby zasilania energią elektryczną. Stwarza to bardzo dobrą możliwość, aby stosować urządzenie w odległych miejscach lub na placach budowy.

Najczęściej maszyna IBLABRASIVE jest stosowana w takich przypadkach gdzie potrzeba jest usunięcia farby, rdzy, środków przeciwporostowych na łodziach oraz czyszczenia w miejscach, w których zależy Klientom na zminimalizowaniu odpadów wtórnych. Urządzenie jest także popularne przy renowacji drewna oraz kamienia po pożarze.

Dane techniczne:

 • Szerokość: 520 mm
 • Długość 535 mm
 • Wysokość 1080 mm
 • Waga 30 kg

Warto zauważyć, że zastosowanie maszyn czyszczących materiałami ściernymi, do których najczęściej zalicza się piasek lub szkło, może przynosić niechlujny efekt. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie suchego lodu. Co prawda, metoda ta może powodować usunięcie farby. Jednak przeważnie suchy lód jest zbyt powolny i wymaga dużej sprężarki.

IBLABRASIVE pozwala znacząco zmniejszyć ilość zyskanych odpadów lub wtórnego pyłu. Aby do tego doszło, warto zastosować rozwiązanie polegające na połączeniu IBLABRASIVE z czyszczarką suchym lodem ITELblast i dzięki takiemu zabiegowi uzyskać zużycie na najniższym możliwym poziomie 10 – 15 kg na godzinę.

Maszyny z serii IBL to sprzęty najwyższej jakości oraz klasy. Zostały wykonane przez profesjonalistów i dzięki temu pozwalają profesjonalnie wykonywać nawet najtrudniejsze prace, związane z czyszczeniem różnych powierzchni.

https://www.pamech.pl/maszyny-i-urzadzenia/maszyny-do-czyszczenia-suchym-lodem/ibl3000.html

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments