Wraz z upływem czasu nawet najpiękniejsze auto traci na wartości i atrakcyjności. Części mechaniczne mogą zostać wymienione, ale gorzej jest z tymi blacharskimi. Wyraźnie uszkodzona karoseria samochodu wymaga interwencji fachowca, ale drobne naprawy lakiernicze można wykonać samodzielnie i to bez posiadania specjalistycznej wiedzy czy jakiś wspaniałych umiejętności.
Niewielkich poprawek lakierniczych można szybko dokonać w domowym zaciszu, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, to lepiej jest nie kombinować i od razu powierzyć to zadanie profesjonaliście z doświadczeniem. Chodzi przecież o wygląd auta.
Wizyta w zakładzie blacharsko-lakierniczym nie zawsze konieczna?
Nie jest żadną tajemnica to, że usługi blacharsko-lakiernicze kosztują i dodatkowo wymagają poświęcenia im sporej ilości czasu. W związku z tym należy najpierw dobrze przemyśleć opłacalność oddania swojego samochodu do lakiernika. Niektóre usterki i uszkodzenia można szybciej i taniej naprawić samemu.
Bolączką kierowców jest to, że bardzo łatwo jest o zniszczenie lakieru ich samochodów. Winowajcami są nie tylko inni kierowcy, ale też kamienie, żwir, gałęzie, skrajne temperatury. Nie trzeba wcale stłuczki czy otarcia, aby na karoserii powstały zadrapania czy rysy. Czynniki te wpływają negatywnie nie tylko na walory estetyczne lakieru, ale też na jego właściwości. W przypadku poważnych uszkodzeń powypadkowych, gdzie konieczne jest wymienienie całego fragmentu blachy, nie obędzie się bez wizyty w warsztacie świadczącym usługi blacharsko-lakiernicze. Tego typu zadanie należy powierzyć doświadczonemu profesjonaliście.
Nie warto jednak marnować czasu i pieniędzy na drobne naprawy związane ze zmatowieniem lakieru czy drobnymi i powierzchownymi rysami. Nawet przy małych rysach koszt naprawy u lakiernika jest wysoki ze względu na to, że zwykle malowany jest cały element. Przy niedużych obtarciach na parkingu również można poradzić sobie z powstałym problemem samodzielnie.
Wystarczy wyposażyć się w powszechnie dostępną i niedrogą polerkę mechaniczną, pastę polerską i wosk, aby przywrócić karoserii utraconą świetność. Zwykle taki zestaw wystarcza do zakamuflowania powstałych niedoskonałości i ukrycia defektów lakieru. Wosk tworzy też warstwę ochronną, która zabezpiecza lakier, zmniejszając ryzyko jego ponownego uszkodzenia w przyszłości.
O czym należy pamiętać?
Jeśli zamierzamy dokonać drobnych napraw lakierniczych samodzielnie, to należy zacząć od sprawdzenia kodu lakieru posiadanego modelu auta. Można go dobrać lub kupić gotowy. W zestawie znajduje się już to co niezbędne do nałożenia lakieru. Jeśli posiadamy lub możemy pożyczyć niskociśnieniowy pistolet czy sprężarkę, to można samodzielnie wykonać naprawę nawet większych elementów.
W przypadku ognisk rdzy należy je najpierw usunąć i oczyścić powierzchnię. Warto więc kupić specjalny środek wiążący rdzę. Po jego użyciu należy odczekać dobę, a potem można przejść do lakierowania oraz wygładzenia nierówności przy pomocy papieru ściernego i polerowania specjalnymi preparatami. W Internecie nie brakuje filmów instruktażowych, które opisują szczegółowo krok po kroku całą procedurę.
Artykuł został przygotowany wraz z FastServ – warsztatem oferującycm serwis i naprawy lakiernicze w Poznaniu