Split payment - nowości w podatkach

Split payment – nowości w podatkach

Aktulności

Split payment dotyczy podatku VAT i jest pewną metodą podzielonej płatności. Na czym polega ta metoda? Czym się wyróżnia? Jakie zalety ma mechanizm podzielonej płatności?

Definicja

Split payment to potocznie podzielona płatność, która została wprowadzona zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w 2017 roku. Wskazuje ona, że mogą z niej korzystać nabywcy, którzy otrzymali fakturę wraz z daną kwotą podatku. Wtedy płatności dokonuje się na dwa rachunki bankowe – na specjalny rachunek VAT dostawcy oraz na jego rachunek bankowy.
Od 1 listopada 2019 roku wprowadzono obowiązkowy split payment odnośnie sprzedaży towarów i usług z załącznika nr 15 ustawy.

Rachunek VAT

Rachunek VAT jest zakładany przez banki dla każdego z podatników VAT, co pozwala ułatwić nabywcom dokonywania zapłat zgodnie z metodą podzielonej płatności. Ustawa wskazuje, że ten rachunek bankowy nie może obejmować wpłacania środków innych niż związanych z podatkiem VAT. Zgodnie z przepisami na rachunek VAT wpłacane są następujące środki; wpłaty kwot podatku VAT przez podatników, których wskazuje ustawa; zapłaty odnoszącej się do kwoty podatku od towarów i usług płaconej dostawcy w ramach split payment; płatności z rachunku VAT posiadacza tego rachunku prowadzonego w tym samym banku, czy zwroty kwoty VAT (jeśli zaistniały takie przesłanki).

Zwrot środków z rachunku VAT

Przepisy jasno wskazują, że podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT na jego rachunek bankowy dla celów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Taka sytuacja jednak ma miejsce jedynie w określonych przypadkach. Wniosek o zwrot środków podlegać będzie bowiem dokładnej weryfikacji przez podatkowe organy, które określą zasadność tego działania. Naczelnik Urzędu Skarbowego w ciągu 60 dni wydaje postanowienie o swojej decyzji.

Zalety mechanizmu podzielonej płatności

Podatnicy objęci obowiązkiem split payment mają do czynienia z szeregiem korzyści, jakie niesie takie rozwiązanie. Zalety mechanizmu podzielonej płatności są związane z odstąpieniem od zasady solidarnej odpowiedzialności i nakładania dodatkowego zobowiązania podatkowego, a także niestosowaniem podwyższonych odsetek z tytułu zaległości podatkowych i przyspieszonym zwrotem nadwyżki naliczonego podatku VAT. Wszelkie kwestie dotyczące tych aspektów omówione zostały w ustawie o podatku od towarów i usług.

Kary za niestosowanie mechanizmu

Okazuje się, że przedsiębiorcy powinni zamieszczać na fakturach specjalne oznaczenie – „mechanizm podzielonej płatności”. Jeśli nie zastosują się do tych wymogów, przepisy wskazują sankcję w wysokości 30% kwoty podatku, jakim objęte są towary i usługi z 15 załącznika. Warto zauważyć, że brak zapłat takiej kary skutkuje kolejną sankcją także w wysokości 30%. Warto zdawać sobie z tego sprawę, aby nie wpaść w kłopoty finansowe i nie otrzymać kar.

Mechanizm split payment istnieje już od 2017 roku, jednak od listopada 2019 jest on obowiązkowy dla przedsiębiorców. Posiadać on zatem musi dwa rachunki – rachunek VAT oraz własny rachunek bankowy.

Publikacja powstała dzięki współpracy z Biurem Rachunkowym CredoTax w Poznaniu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments