Szafa na dokumenty niejawne

Szafa na dokumenty niejawne

Aktulności

W niemal każdym mniejszym biurze, a na pewno w dużej firmie i instytucji znajdują się dokumenty poufne. Takie, które nie mogą być jawne, nie powinny być do wglądu wszystkich pracowników, a należy je przechowywać tak, by nie doznały uszkodzenia. W tym właśnie celu stworzono specjalne szafy.

Szafa na dokumenty niejawne

Jest to mebel zabezpieczający akta, którego parametry są zgodne z przyznanym im certyfikatem. Takie szafy występują w różnych rozmiarach i kilku klasach zabezpieczeń. Wyróżnić można między innymi podział szaf na dokumenty:

  • poufne,
  • tajne,
  • ściśle tajne.

W związku z tym można je dopasować do konkretnych potrzeb, umieszczając w zwykłych przedsiębiorstwach (do przechowywania danych poufnych, np. akt osobowych pracowników), jak i instytucjach wymagających najwyższej ochrony dokumentów. Szafy na takie dokumenty są metalowe, dzięki czemu zapewniają najwyższy poziom zabezpieczeń dla różnego rodzaju potrzeb.

Podział szaf na dokumenty

Tego rodzaju szafy dzieli się na klasy w następujący sposób:

  • Klasa A typ 1 – na dokumenty poufne.
  • Klasa B – na dokumenty niejawne o klauzuli „tajne” według Ministerstwa Obrony Narodowej.
  • Klasa C – do przechowywania dokumentów niejawnych o klauzuli „ściśle tajne” według Ministerstwa Obrony Narodowej.
  • Klasa S1 – na dokumenty z klauzulą „tajne” według Rady Ministrów, S2 i 0 – na dokumenty z klauzulą „ściśle tajne” według Rady Ministrów.

Wszystkie tego rodzaju szafy pancerne mogą być wyposażana w wiele udogodnień, między innymi: dodatkowe półki, skrytki wewnętrzne, otwory montażowe w dnie czy też kotwy mocujące.

Metalowa szafa na dokumenty

Szafy na dokumenty niejawne są szafami najwyższej jakości, dzięki czemu stanowią niezawodne zabezpieczenie antywłamaniowe. Wykonuje się je z wysokiej jakości blach stalowych, które są najczęściej malowane proszkowo. Zróżnicowanie klas sprawia, że można dobrać je dokładnie do rodzaju przechowywanych akt. Tego rodzaju szafy metalowe są wyposażone w atestowane zamki, gwarantujące najwyższe bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów. Mogą być to np. zamki kluczowe klasy A, zamki szyfrowe mechaniczne klasy A, czy też zamki elektroniczne klasy B. Szafy występują w wersjach jedno i dwudrzwiowej. Doskonale sprawdzą się jako szafy do archiwum, urzędów, biur i kancelarii notarialnych. Wybierając szafę należy zaś zwrócić uwagę na trzy elementy. Będzie to na pewno rodzaj posiadanych dokumentów (poufne, tajne, ściśle tajne), do którego dobiera się klasę szafy. Sprawdzić trzeba także czy szafa pancerna posiada certyfikat IMP. Uwagę warto też zwrócić na wielkość szafy i wysokość półek, wybierając taką, która umożliwi odpowiednie ułożenie dokumentów.

Szafy na dokumenty niejawne zapewniają bezpieczne, a jednocześnie wygodne miejsce na przechowywanie dokumentów, ale też akt osobowych, papierów wartościowych, sprzętu elektronicznego, a nawet broni. Wyposażane są one w szereg zabezpieczeń i dzięki temu, że wykonuje się je z odpornych na sforsowanie materiałów, spełniają wymagania prawne. Sprawia to oczywiście, że dostęp do znajdujących się wewnątrz szafy rzeczy mają tylko osoby upoważnione, a tajne dane są w pełni bezpieczne.

Współautorem artykułu jest sklep SejfExpert.pl mający w swoim asortymencie szafy na niejawne dokumenty

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments