Wydruk i oprawa pracy licencjackiej - o czym należy pamiętać?

Wydruk i oprawa pracy licencjackiej – o czym należy pamiętać?

Aktulności

Przed każdym studentem stoi zadanie napisania pracy licencjackiej, jej oddanie i obrona. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zainteresować się kwestią wydruku i oprawienia pracy. Każda uczelnia ma swój odgórnie narzucone wymagania edytorskie.

Konieczne jest dostosowanie się m.in. do konkretnego rozmiaru czcionki czy wielkości interlinii. Kluczowe jest to, aby praca została przygotowana zgodnie z wymaganiami promotora. Pojawia się wobec tego pytanie, jak przygotować swoją pracę licencjacką do druku?

Czas na wydruk pracy licencjackiej

Mogłoby się wydawać, że kwestia wydruku i oprawy pracy licencjackiej jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie i nierzadko okazuje się być to dla wielu osób problematyczne. W większości przypadków uczelnie mają swoje własne wymagania edytorskie, do których student musi się dostosować.

Trzeba mieć na uwadze to, że część strony każdej kartki będzie ukryta w oprawie, dlatego lewy akapit musi być większy. Napisana praca licencjacka jest zwykle w powszechnym formacie tekstowym, jako że zapisuje się ją w programie Word. Konieczne jest zmienienie formy pracy do takiej, której nie można edytować. Najlepiej sprawdza się plik .pdf, aby wszystkie elementy w tekście pozostały na swoim miejscu. Tak przygotowana praca nadaje się do druku.

Tutaj zaczynają się kolejne schody, gdyż trzeba wiedzieć, jakiego druku wymaga uczelnia – jednostronnego czy dwustronnego. Wszystko to ma znaczenie, gdyż niedostosowanie się do wymogów uczelnianych może skutkować odrzuceniem pracy w dziekanacie.

W drukarniach oferowane są różne rodzaje opraw, ze względu na wielorakie wytyczne uczelni. Najczęściej wybór pada na bindowanie, co jest szybka i prostą metodą – wystarczy scalić luźne kartki za pomocą bindownicy. Z przodu oprawa jest plastikowa i pokryta przezroczysta folią, a tył tworzy sztywna tektura.

Druga opcją jest metoda termozgrzewalna. W jej przypadku oprawa również jest miękka. Strony pracy wkłada się do specjalnych okładek z rozpuszczonym klejem, po czym łączy się je ze sobą. Jeśli praca ma mniej niż 200 stron, to można skorzystać z takiego rozwiązania, zajmującego dosłownie kwadrans. Do wyboru jest jeszcze oprawa pracy dyplomowej kanałowa miękka lub sztywna. W ich przypadku grzbiet okładki łączony jest metalową listwą, którą zaciska się bindownicą. Taka praca prezentuje się bardzo elegancko.

Oprawa pracy licencjackiej może być bardzo zróżnicowana

Prace dyplomowe oprawiane są także za pomocą listwy wsuwanej, co jest najbardziej estetycznym i praktycznym rozwiązaniem. Wystarczy wsunąć kartki w środek listwy, po czym nałożyć przezroczystą okładkę. Zaletą jest to, że można ją w każdej chwili z łatwością włożyć i zdjąć, czyli wymienić zawartość. Oprawa wykonana w ten sposób jest bardzo trwała. Wybierając sztywną oprawę introligatorską, uzyskujemy pracę przypominającą książkę. Dla osób stawiających na efektowne rozwiązania, taki rodzaj oprawy będzie strzałem w dziesiątkę. Czas oprawiania pracy dyplomowej uzależniony jest od rodzaju wybranej oprawy. Zwykle usługa realizowana jest na miejscu i nie kosztuje więcej niż sto złotych.

Artykuł powstał dzięki współpracy z drukarnią w Poznaniu Ksero A0, oferującą wydruk i oprawę prac dyplomowych.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments