Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków, czas najwyższy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin ogrodowych. One również wymagają okrycia, szczególnie jeśli są to gatunki wrażliwe na ujemne temperatury. Jeśli zaniedbamy tą kwestię, to na wiosnę możemy się mocno zdziwić. Ostatecznie roślina może nadawać się tylko do wykopania i wyrzucenia.
Większość ogrodowych roślin nie jest mrozoodporna. Nawet zimowe wiatry mogą stać się przyczyną przemarzania roślin. W efekcie może dojść nie tylko do pogorszenia ich kondycji, ale też do całkowitego obumarcia. Jak w takim razie zabezpieczyć rośliny na okres zimowy?
Sposoby na ochronę roślin przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi
Wbrew pozorom jest wiele sposobów na zabezpieczenie roślin na okres zimowy. Nie trzeba nawet daleko szukać, gdyż nie brakuje naturalnych materiałów. W ogrodzie jest sporo surowców, które mogą pełnić funkcję ochronną. Chodzi tutaj przede wszystkim o liście, słomę, trociny i torf.
Liści jesienią przecież nie brakuje i są całkowicie darmowe. Świetnie sprawdzają się do okrycia bylin cebulowych i roślin z ukrytymi częściami naziemnymi zimą. Rośliny bylinowe mogą zostać okryte korą, torfem i trocinami. Z materiałów tych można nawet utworzyć kopce, które będą skutecznie chroniły korzenie – zarówno drzew, jak i krzewów. Z kolei rośliny zimozielone można osłonić przy pomocy stroiszu, czyli gałęzi drew iglastych. Do okrywania krzewów różanych wspaniale nadaje się słoma, gdyż materiał ten dobrze przepuszcza powietrze.
Naturalne materiały do zabezpieczania roślin na zimę to nie jedyna opcja. Do dyspozycji mamy szereg gotowych rozwiązań, które można z łatwością kupić w stacjonarnym sklepie ogrodniczym czy przez Internet. Idealne są agrowłókniny, które skutecznie zabezpieczają i chronią rośliny. Jest to świetna alternatywa dla folii, których największą wadą jest zaparzanie roślin. Jak wiadomo, folia jest tworzywem sztucznym, które w przypadku żywych roślin niezbyt dobrze się sprawdza.
Okrywanie roślin przy pomocy agrowłókniny
Jeśli chcemy zapewnić ochronę naszym ogrodowym roślinom przed działaniem ujemnych temperatur, opadów atmosferycznych, mroźnym i suchym powietrzem w okresie zimowym, warto zainwestować w sprawdzone rozwiązanie w postaci agrowłókniny. Materiał ten nie tylko chroni, ale też zatrzymuje ciepło i wilgoć, czego potrzebuje każda roślina. Ponadto pozwala na przenikanie składników odżywczych, wody i powietrza. Agrowłóknina tworzy świetne warunki roślinom, dzięki czemu nawet w okresie zimowym będą mogły z łatwością przetrwać – bez pogorszenia się ich kondycji. Agrowłóknina dostępna jest w wersji białej okryciowej lub ściółkującej. Ta pierwsza przeznaczona jest do okrywania roślin na zimę, a druga hamuje rozwój chwastów. Agrowłóknina okryciowa będzie idealnym wyborem na zimę, a ta ściółkująca na wiosnę.
Zamocowanie agrowłókniny jest banalnie proste. Należy jedynie uważać na to, aby nie uszkodzić przy tym rośliny. W przypadku mocowania jej na roślinę znajdującą się w ziemi, zaleca się sięgnąć po kołki, którymi przytwierdzimy agrowłókninę. Świetną opcją będzie na drzewa i krzewy rękaw/kaptur ochronny z agrowłókniny. Są one już wyposażone w sznurki ściągające.
Artykuł powstał dzięki współpracy z poradnikogrodniczy.pl – największym portalem ogrodniczym w Polsce.